single

Herbata czy kawa - co ma więcej kofeiny

Na świecie zużywa się rocznie około 100 tysięcy ton kofeiny. Występuje w kawie, herbacie, Coca-Coli, czekoladzie, kakao i wielu innych produktach. Przede wszystkim w kawie i herbacie. Dziś powiemy Ci, jak ta substancja jest przydatna i niebezpieczna dla zdrowia oraz jak nie przesadzić z „jedzeniem”. 

Trochę chemii i biologii 

Kofeina występuje w liściach, nasionach i owocach 60 roślin. To najpopularniejszy stymulant ośrodkowego układu nerwowego, który może skutecznie zwalczać senność. Nasze ciało zawiera substancję zwaną adenozyną, która powoduje senność. Kofeina jest jej przeciwieństwem. Jeśli adenozyna spowalnia pracę neuronów, to kofeina zastępuje adenozynę. Dzięki temu pozostajesz "obudzony" i pogodny, a nastrój nieznacznie skacze. Z nieoczywistych zalet: zmniejszone ryzyko choroby Alzheimera i Parkinsona, a nawet niektórych rodzajów raka. Kofeina pomaga również spalać tłuszcz (a raczej zwiększa tę zdolność organizmu). 

Kawa i herbata

Nie zapominaj o wadach: 

  • wysokie ciśnienie krwi; 
  • kołatanie serca (łac. cardiopalmus);  
  • po dłuższym czasie (na przykład przy nadmiernej liczbie filiżanek kawy) - nasilony lęk i bezsenność;

Pamiętaj, że mózg jest w stanie przystosować się do ciągłego używania kofeiny. Organizm po prostu przestanie to zauważać.   

Ciekawostka: Kiedyś na igrzyskach olimpijskich sportowcy byli zmuszeni monitorować poziom kofeiny we krwi. Organizatorzy zawodów uważali, że produkt nie tylko pomaga, ale także daje przewagę np. na bieżni, czy na basenie. 

Kubek do kawy

Kofeina w liczbach 

Naukowcy obliczyli, że bez ryzyka konsekwencji można spożywać do 400 mg kofeiny dziennie. Przykładowo*:  

  • czarna herbata zawiera 25–48 mg na filiżankę,
  • w kolorze zielonym - 25-29 mg,
  • w espresso – 47-64 mg,
  • w latte - 63–126 mg 

( * Podane statystyki odzwierciedlają tylko jedną z wielu opcji obliczeniowych. ). 

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków uważa espresso za lidera pod względem zawartości kofeiny. Według obliczeń pracowników organizacji jego zawartość w napoju wynosi 250 mg na 100 ml. Następnie pojawiają się zwykłe czarne kawy i napoje kawowe o smaku mleka.

W rzeczywistości wszystko jest względne. W 2011 roku specjaliści z Uniwersytetu w Glasgow rozpoczęli ciekawy eksperyment: przeszli przez 20 kawiarni w swoim rodzinnym mieście, zamawiając wszędzie standardowe espresso. Następnie kubki z napojem trafiły do laboratorium. Okazało się, że zawierały 50–300 mg kofeiny. Czynniko zależą od ustawień ekspresów do kawy, doświadczeniu baristy, konkretnych ziaren i wody.

Herbata

Kofeina w herbacie 

Jeśli chodzi o kofeinę w herbacie, tutaj trzeba odróżnić czarną (sfermentowaną) i zieloną (niesfermentowaną). Filiżanka 230-240 ml czarnej herbaty zawiera 14-70 mg kofeiny. Jeśli herbata jest zielona, to będzie 24-45 mg kofeiny. Najmniej kofeiny znajdziesz w oolongach mlecznych

Co zawiera więcej kofeiny - kawa czy herbata 

Dochodzimy więc do „wiecznego pytania”: gdzie jest więcej kofeiny w herbacie czy kawie? Odpowiadając miej na uwadze, że espresso w standardowej filiżance to tylko 30 ml, a herbaty posłużą Ci 230-240 ml. Jedno espresso ci wystarczy, ale jedna filiżanka herbaty prawdopodobnie nie. Więc pijąc herbatę, możesz dostarczyć swojemu organiźmie znacznie więcej kofeiny.   

Jednak nawet przy równych objętościach możesz zauważyć, że herbata pomaga dłużej utrzymać ładunek żywotności. Wynika to z obecności w herbacie kwasów garbnikowych (tanin) i aminokwasów (L-teaniny), które spowalniają bezpośrednie wchłanianie kofeiny przez organi   

Pamiętaj, że nawet ulubiony napój należy pić ostrożnie!