single

Herbata rumiankowa - właściwości

Rumianek to najpopularniejszy fitoskładnik każdej domowej apteczki. Z jego pomocą możesz rozwiązać wiele problemów zdrowotnych. To nie tylko środek zapobiegawczy, ale także leczniczy. Jakie są właściwości rumianka, ale także przeciwskazania?

W domu z rumianku przygotowuje się wywary, napary i nalewki. Używając się go do balsamów, okładów, płukania gardła i kąpieli czy łaźni parowych. Często przyjmuje się go doustnie w postaci pachnącej herbaty, która bardzo dobrze smakuje i dobrze wpływa na nasze zdrowie.

Korzyści z herbaty rumiankowej

Rumianek od dawna pojawiał się w apteczkach uzdrowicieli, dlatego nazywa się go tylko herbatą - apteką. Składa się ona z:

  1. Apigenina. Substancja, która może tłumić alergie, stany zapalne różnego rodzaju, zwalczać wolne rodniki, hamować niektóre typy komórek nowotworowych. Ze wszystkich ziół używanych do robienia herbat, rumianek zawiera największą ilość apigeniny.
  2. Chrysin, który ma silne właściwości uspokajające. Substancja ta jest w stanie zmniejszyć lęk, nieuzasadniony strach, nieuzasadnione ataki paniki, stan histeryczny i poprawić jakość snu.
  3. Kumaryna. Substancja nadająca rumiankowi charakterystyczny aromat. Znany jako środek przeciwalergiczny, który łagodzi obrzęki, szczególnie związane z zaburzeniami krążenia limfatycznego, pooperacyjne.
  4. Witamina C. Najważniejsza substancja dla prawidłowego funkcjonowania tkanek łącznych i kostnych. Wspomaga przemianę cholesterolu w kwasy żółciowe, co stymuluje trawienie i zapobiega tworzeniu się kamieni żółciowych. Jest silnym przeciwutleniaczem.
  5. Taniny, które nadają roślinie gorzki smak, pomagają usprawnić pracę przewodu pokarmowego, normalizują mikroflorę jelitową, pozbywają się drobnoustrojów i produktów rozpadu. Skuteczny w zapobieganiu odkładaniu się soli metali ciężkich, wyrządzających znaczną szkodę całemu organizmowi.
  6. Pektyna. Nazwana przez lekarzy „uporządkowanym” ludzkim organizmem ze względu na zdolność oczyszczania go ze szkodliwych substancji bez naruszania naturalnej mikroflory. Usuwa z organizmu pierwiastki promieniotwórcze, substancje toksyczne i pestycydy.
  7. Karoten. Aktywnie uczestniczy w procesach metabolicznych, ważnych dla tworzenia kości, paznokci, zębów, tkanki tłuszczowej, stymuluje wzrost nowych komórek, spowalnia starzenie się, zwalcza wirusy i bakterie.
  8. Olejki eteryczne o właściwościach przeciwdrobnoustrojowych, przeciwskurczowych i regenerujących. Witaminy, makro- i mikroelementy: potas, wapń, cynk, miedź, żelazo, magnez, mangan.

W przeciwieństwie do herbat czarnych i zielonych, rumianek nie zawiera kofeiny.

Rumianek

Inne właściwości herbaty rumiankowej

Mnisi z Tybetu docenili wszystkie zalety i szkody herbaty rumiankowej, jej zdolność do przywracania komórek, stymulowania ich regeneracji. Dlatego roślina ta jest nieodzownym składnikiem słynnego tybetańskiego eliksiru młodości.

Dzięki zawartości witaminy PP, która jest częścią zioła, herbata rumiankowa przynosi korzyści osobom cierpiącym na skurcz naczyń, szybkie zmęczenie nóg i skłonność do żylaków. A przy obfitych i bardzo bolesnych miesiączkach zaleca się codzienne przyjmowanie herbaty na kilka dni przed ich rozpoczęciem.

Jako środek uspokajający, herbatę rumiankową należy przyjmować 2-3 filiżanki dziennie. Pomaga się zrelaksować, szybciej zasypiać, łagodzi depresję, przyspiesza adaptację po stresie.

W cukrzycy regularne spożywanie napoju z rumianku znacznie obniża poziom cukru we krwi, utrzymuje go w jednej pozycji, co poprawia stan pacjenta.

Codzienne stosowanie herbaty rumiankowej również wpływa na wygląd. Skóra staje się zdrowsza, znikają zmiany trądzikowe i ropne naloty

Aby wzmocnić układ odpornościowy po długiej chorobie lub podczas sezonowych zaostrzeń przeziębień, wystarczy filiżanka herbaty dziennie przez dwa tygodnie. Zawarte w rumianku fenole roślinne sprawią, że organizm będzie odporny na wszelkie wirusy i bakterie.

Jak zrobić herbatę rumiankową?

Wsyp łyżeczkę rumianku lub torebkę liści do szklanki gorącej, ale nie wrzącej wody. Po zagotowaniu woda powinna stać przez 10 minut, aby ostygła do 90-95 stopni. Parz herbatę pod pokrywką przez 5-10 minut. Przecedź dokładnie przez sitko. Dodaj do smaku łyżeczkę miodu lub cukru.

Specyficzny smak rumianku można urozmaicić kilkoma listkami mięty, startymi ze skórką z 1/4 cytryny. Dodanie dowolnego wybranego składnika i smaku nie wpłynie w żaden sposób na właściwości lecznicze zioła.

Przygotowanie herbaty rumiankowej jest tak proste i nie zajmuje dużo czasu. Po dłuższym odstaniu napój staje się bardziej nasycony i gorzki. Ta opcja jest odpowiednia tylko do użytku na zewnątrz zioła np. do kremów.

Dzbanek z herbatą

Jak używać rumianku z liści herbaty?

Rumianek parzony w herbacie zawiera również dużą ilość przydatnych substancji. Można go używać do balsamów i kompresów lub po prostu żuć. W formie okładu zioło łagodzi zmęczenie, matowość skóry, obrzęki i czarne cienie pod oczami, stany zapalne skóry oraz przyspiesza gojenie się ran i otarć.

Podczas żucia doskonale dezynfekuje jamę ustną, odświeża oddech, łagodzi bóle wywołane stanami zapalnymi warg i błon śluzowych. Ziele można zaparzyć po raz drugi do kąpieli, mycia, mycia włosów i podmywania.

Herbata rumiankowa dla dzieci

W przypadku dzieci do czwartego miesiąca życia napar z rumianku dodaje się do wody i pije małymi porcjami, aby pozbyć się kolki. W przypadku dzieci poniżej pierwszego roku życia, ciepłą herbatę podaje się w ilości 1-2 łyżeczki na ból gardła, aby znormalizować trawienie lub przed pójściem spać, jeśli dziecko jest niespokojne.

Po roku dziecko może pić herbatę rumiankową standardowo, ale w małych ilościach.

Herbata rumiankowa

Przeciwwskazania

Rumianek to jedno z najbardziej wszechstronnych ziół, którego spożywanie nie ma skutków ubocznych i jest dozwolone nawet dla małych dzieci. Jednak nie na próżno nazywa się ją leczniczą. Dlatego należy go odpowiednio traktować. W przeciwnym razie nieszkodliwa szklanka napoju ziołowego może zaszkodzić organizmowi lub zaostrzyć choroby przewlekłe.

Napój rumiankowy nie jest zalecany osobom z indywidualną nietolerancją tego zioła. Więcej szkody niż pożytku. Taki napój może powodować ból głowy, spadek ciśnienia, zdenerwowany stolec i osłabienie napięcia mięśniowego. Ciągłe stosowanie zbyt mocnej herbaty zaszkodzi stanowi emocjonalnemu, doprowadzi do długotrwałego przygnębienia lub drażliwego nastroju, utraty uwagi.

Wskazane jest odrzucenie herbaty rumiankowej podczas przyjmowania leków o działaniu uspokajającym i moczopędnym. Rumianek ma podobne właściwości, a taka mieszanka spowoduje przedawkowanie z odpowiednimi konsekwencjami.

Nie pij herbaty rumiankowej na biegunki oraz przyjmuj ostrożnie przy niskim ciśnieniu krwi.

Kobiety w ciąży powinny całkowicie unikać herbaty rumiankowej lub spożywać ją w mniejszym stężeniu, nie więcej niż jedną szklankę dziennie. Roślina stymuluje produkcję estrogenu, co może powodować poronienie.