Czarny bez - niedoceniany krzew
Czarny bez jest często traktowany w ogrodach jako chwast. Jednak kwiaty, owoce i korzenie czarnego bzu od wielu lat są wykorzystywane w medycynie ludowej.
Czarny bez jest rośliną ozdobną, którą można sadzić w ogrodach w wielu krajach, np. w Niemczech i Szwecji. Szybko rośnie i tworzy piękną koronę. Najlepiej posadzić go w kącie ogrodu, ponieważ kwiaty bzu przyciągają ptaki i mają charakterystyczny zapach, który może nie każdemu odpowiadać. Będzie się dobrze rozwijał w pobliżu kompostownika, ponieważ liście bzu zawierają olejki eteryczne, które odstraszają szkodniki i owady.
Owoce bzu czarnego są bogate w glikozydy antocyjanowe i garbniki. Zawierają również witaminy (zwłaszcza witaminę C i witaminę A), a także sole mineralne (wapń potas, sód, żelazo, glin). Mają łagodne właściwości przeczyszczające, przeciwbólowe i moczopędne. Uważa się, że "oczyszczają" krew i usuwają z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii oraz toksyny. Owoce bzu czarnego mogą być również stosowane w celu zmniejszenia stanów zapalnych w żołądku i jelitach.
Należy pamiętać, że owoce czarnego bzu zawierają trujący składnik sambunigrynę. Można je spożywać dopiero po przetworzeniu. Można z nich przygotować na przykład sok.
Owoce czarnego bzu należy podgrzewać w piekarniku, aż puszczą sok. Następnie należy przecedzić sok. Taki sok można posłodzić miodem (1 łyżka miodu na 10 ml) i zagotować, a następnie przelać do ciemnych butelek. Kliknij tutaj, aby ocenić ten post [Total: 2 Average: 3]
Komentarze (0)