single

Czy herbatę można uprawiać w doniczce? Dowiedz się, jak wyhodować krzew herbaciany we własnym ogródku!

Legenda głosi, że pierwsza herbata została zaparzona przypadkowo. Legendarny chiński władca Shennong siedział pod drzewem i popijał przegotowaną wodę. Wiatr nagle podmuchał kilka liści do jego filiżanki. Okazało się, że cesarz faktycznie odpoczywał pod krzewem herbacianym. Można go również wyhodować w domu.

Skróty

 • Chiński krzew herbaciany, czyli kamelia chińska
 • Uprawa herbaty w domu
 • Domowa uprawa herbaty: Podstawowe zasady uprawy
 • Jak zrobić własną herbatę.

Chiński krzew herbaciany lub kamelia chińska

Herbata jest popularnym napojem na całym świecie.

Herbata jest numerem jeden, jeśli skupimy się na roślinie, która ją produkuje, lub na ziarnach używanych do jej produkcji, jednak.

Chociaż historia herbaty rozpoczęła się w Chinach, to obecnie jest ona spożywana na całym świecie. W wielu kulturach rytuał parzenia suszu i picia powstałego w ten sposób naparu był częścią codziennego życia. Czy można porównać smak herbaty z supermarketu z herbatą zrobioną z własnej rośliny? Prosta odpowiedź brzmi: nie.

Krzew herbaciany to roślina, z której powstaje susz herbaciany. Wydaje się ona bardzo egzotyczna, dlatego wiele osób jest zaskoczonych, gdy dowiaduje się, że krzew herbaciany można wyhodować we własnym

mieszkaniu. . Przestrzegaj tych prostych zasad, aby zrobić domową herbatę (od A-Z) Twoje życie będzie przyjemniejsze przez 365 dni w roku kalendarzowym, jeśli będziesz przestrzegać tych prostych zasad.

Uprawa herbaty w domu

Krzew herbaciany lub kamelia chińska (camellia sinensis)

znana jest również jako herbata chińska. Jest kuzynem znanej kamelii japońskiej, która jest przede wszystkim rośliną ozdobną. Kamelia chińska może dorastać do 2 do 3 metrów wysokości w naturze, ale osiągnie tylko około 1 metra, gdy zostanie zrobiona herbata w doniczce.

Jak zacząć robić własną herbatę?

To proste: wystarczy kupić nasiona lub sadzonki (2-3 letnie). Można je kupić w centrach ogrodniczych lub zamówić przez internet. Uprawa jest nieco trudniejsza.

Trzeba dobrze dbać o roślinę. Herbata w doniczce będzie rosła powoli. W ciągu roku urośnie zaledwie 10-15 cm. Pierwsze liście można zbierać po 3 latach.

. Jednak przyjemności, jaką czerpiesz z parzenia herbaty dla innych, nie da się powielić.

Herbata domowej roboty: Podstawowe zasady hodowli

Chociaż uprawa herbaty może być trudna, jest możliwa, jeśli zastosujesz się do kilku wskazówek.

 • Najlepszym okresem na posadzenie nasion lub sadzonki jest kwiecień-maj.
 • Do uprawy krzewu herbacianego potrzebne jest uniwersalne podłoże ogrodnicze.
 • Dobrym pomysłem dla roślin o żółtych liściach jest również zastosowanie nawozu.
 • Młody krzew herbaciany powinien być przesadzany do większych donic tylko raz w roku, a starsze rośliny przynajmniej co 2-3 lata.
 • Kamelia chińska lubi domowe warunki, ale potrzebuje temperatury pokojowej, światła słonecznego i dużej wilgotności.
 • Krzew herbaciany preferuje glebę wilgotną, ale NIE MOKRĄ.
 • Wiosną rośliny powinny być ustawione na słonecznych parapetach. Latem można je przenieść na balkon lub taras.
 • Jesień i zima to najtrudniejsze pory roku dla hodowli. Roślina powinna być utrzymywana w temperaturze około 5-10 stopni Celsjusza. Wyższe temperatury mogą spowodować, że liście zaczną opadać, natomiast niższe temperatury mogą spowodować przemarznięcie krzewu.
 • Na przełomie lutego i marca przyciąłem wszystkie pędy, które zwiędły podczas z imy.
 • Regularne przycinanie wierzchołków pędów pozytywnie wpłynie na przyszły wzrost rośliny.

Jak zrobić herbatę z własnej rośliny herbacianej

Kwiaty kamelii chińskiej to piękne białe kwiaty z żółtymi pręcikami. Mają one przyjemny zapach. Może być uprawiana jako roślina ozdobna, ale prawdziwą wartością tej rośliny jest możliwość wykorzystania jej liści. Najlepsze świeże liście są pobierane z co najmniej trzyletnich krzewów.

Zebrane liście suszymy (w późniejszych etapach wtajemniczenia możemy eksperymentować z ich fermentacją) i umieszczamy w lnianych woreczkach. Gdy mamy już wystarczającą ilość suszonych liści, można przystąpić do parzenia własnej herbaty. Liście jedynie suszymy i zaparzamy wodą przez kilka minut.

Kliknij tutaj, aby ocenić ten post [Total: 4 Average: 4.3]