single

Damiana - Dlaczego warto pić napar z jej liści?

Damiana to Turnera diffusa. to roślina mało znana w Polsce, ale od lat stosowana w Ameryce Łacińskiej jako środek antydepresyjny i tonik na nerwy. Jej nazwa pochodzi od średniowiecznego aptekarza św. Damiana. Można go spotkać w Ameryce Południowej i Środkowej, a także na Karaibach i w południowej połowie Ameryki Północnej

. Krzew, który może osiągnąć od 1 do 2 metrów wysokości, Damiana jest nazywany. Ma oliwkowozielone, podłużne liście, które są wydłużone i mają ząbkowane krawędzie. Kwitnie w okresie od wczesnego do późnego lata. Kwiaty są małe i intensywnie żółte. Wytwarza owoce, które smakują jak figi. Cały krzew ma silny zapach podobny do rumianku.


Na krótko

 • Ziele Damiana
 • Kiedy:
 • Damian Zioło
 • Liść Damiana
 • "Herbatka" z Damiana
  • Przepis na napar z Damiany
  • Odwar z ziela Damiany
  • Nalewka z ziela Damiany
  • Przeciwwskazania do stosowania liści Damiana

Ziele Damiana

Damiana była stosowana w ziołolecznictwie już w czasach Azteków i Majów . Wierzyli oni, że zwiększa pożądanie seksualne , intensyfikuje przyjemność i poprawia nastrój . Zioło było używane w naparach , ale może być również palony , podobnie jak tytoń . Meksyk nadal produkuje nalewkę z liści Damiana z dodatkiem tequili.

W tej formie stosuje się ją w celu wywołania efektu psychoaktywnego na układ nerwowy.

Damiana jest bardzo popularna wśród osób zajmujących się pracą umysłową

. Herbata z Damiany znana jest z tego, że zmniejsza napięcie nerwowe, uspokaja, wzmacnia koncentrację i poprawia nastrój.

Kiedy:

 • Mamy obniżony popęd seksualny.
 • Słaba koncentracja
 • Stres i zwiększone napięcie nerwowe.
 • Gdy nastrój jest niższy
 • Po wyczerpującej pracy umysłowej i fizycznej.
 • Cierpiący z powodu wyczerpania.
 • Jesteśmy podatni na infekcje pęcherza lub dróg moczowych.

Damiana jest również zalecana dla kobiet, które doświadczają bolesnych miesiączek lub próbują schudnąć. Zioło to zwiększa metabolizm i łagodzi menstruację. Jest dobre dla równowagi hormonalnej.

Zioło Damiana

Damiana może być trudna w uprawie. Wymaga specjalnych warunków do kiełkowania (temp. Wysoka wilgotność i temperatura ok. 25°C Trudno jest też znaleźć dobre nasiona. Kiedyś w USA były dostępne nasiona "fałszywej Damiany", Turnera ulmifolia. Chwast ten rośnie wzdłuż poboczy dróg i jest bardzo podobny do oryginalnej Damiany, ale brakuje mu właściwych właściwości.
Nasiona możemy wysiać już w lutym, ale kiełkowanie zajmuje im trochę czasu (czasem ponad miesiąc). Siejemy bardzo płytko, na głębokość od 1-2mm. Doniczkę należy ustawić na parapecie południowego okna. Należy utrzymywać wilgotną glebę. Znosi temperatury do 5°C, ale najlepiej czuje się w przedziale 15-25°C. Damiana może być umieszczona na zewnątrz od połowy maja, pod warunkiem, że znajduje się na słonecznym stanowisku, a gleba jest wilgotna. Roślina może przezimować w

Poniżej 0 stopni Celsjusza nie jest w stanie przetrwać, ale nie lubi suchego powietrza. Warto zbudować mini szklarnię.

Liść damiany

Damiana można również kupić w sklepach zielarskich w postaci albo proszku albo pokruszonych liści . Jej działanie jest podobne do herbaty lub tytoniu. Napary są najbardziej popularnym sposobem wykorzystania zioła. Dwa do czterech gramów suszonych liści zaparza się 250 ml wody. Zaleca się picie trzech do czterech szklanek wody dziennie w celach leczniczych. Ma gorzki smak i może być słodzony miodem. Damiana może być również stosowana do sporządzania nalewek i wywarów lub palona, np. w fajce

- Około 1-2 gramy suszonego ziela. Ciekawostką jest, że ziele Damiany jest wykorzystywane w aromatycznych papierosach, oraz innych mieszankach zbiorczo nazywanych "love joints". Choć w Polsce nie jest jeszcze znane, to w Europie Zachodniej jest dość powszechne.

Damian "herbata"

Przepis na napar z Damiana

Umieść 1-2 łyżki stołowe zioła w szklance wody o temperaturze 95-95 stopni C. Przykryć i pozostawić do zaparzenia na 10 min. Przecedzić napar, a następnie wypić letni. Napar można stosować przed lub po jedzeniu. Napar pije się 2-3 godziny przed pójściem spać, aby zwiększyć libido.

Odwar z ziela Damiana

Zagotować 0,5 litra wody i dodać 2-3 łyżki stołowe ziela. Kontynuuj gotowanie na małym ogniu przez 10 minut. Przykryć garnek i pozostawić do ostygnięcia na 10 minut. Odcedzić, ostudzić i wypić letni.

Nalewka z ziela Damiana

Będziemy potrzebować 30g ziela Damiana, 0,5l alkoholu 40 procentowego oraz 5 dni na odstawienie. Po odcedzeniu liści moczymy je w 125ml przegotowanego przez kolejne 5 dni. Następnie płyn przecedzamy przez filtr do kawy. Po zagotowaniu podgrzewamy go do wrzenia i dodajemy pół szklanki miodu. Zarówno ekstrakt wodny jak i alkoholowy umieszczamy w szklanym pojemniku i odstawiamy na miesiąc. Przez kolejny miesiąc nalewka zacznie się klarować. Na dnie utworzy się naturalny osad. Uważaj, aby przelać płyn do czystego pojemnika.

Przeciwwskazania do stosowania liści Damiana

Należy ograniczyć spożycie do trzech szklanek dziennie naparu. Picie Damiana powinno być przerywane, gdyż może obciążać wątrobę. Należy dać jej czas na wyleczenie. Kobiety w ciąży nie powinny pić preparatów z Damianą - mogą one wywołać poronienie. Nie podawaj nalewek z Damiany dzieciom poniżej 5 roku życia. Nalewki z Damiany nie powinny być stosowane przy chorobach psychicznych, chorobie Alzheimera czy Parkinsona.
Ziele Damiana może obniżać poziom cukru we krwi. Osoby chore na cukrzycę powinny stosować je z ostrożnością i skonsultować się z lekarzem. Leki zawierające progesteron nie powinny być przyjmowane z zielem Damiana.

Kliknij tutaj, aby ocenić ten post [Total: 4 Average: 4.5]