single

Dlaczego nie zrobić naparu z krwawnika?

Krwawnik należy do rodziny astrowatych. Jest chwastem, który rośnie w Polsce. Posiada jednak wiele korzystnych właściwości, które wspomagają funkcjonowanie organizmu.

Łacińska nazwa krwawnika, Archillea Millefolium, została nadana mu przez mitycznego Achillesa, który używał krwawnika do leczenia krwawiących ran. Krwawnik był popularnym ziołem wśród Rzymian i Greków. Często uprawiali go benedyktyni lub dominikanie. Kiedyś był znany jako "lekarstwo na wszystkie choroby", ale obecnie wraca do łask.

W skrócie

  • Właściwości krwawnika
  • Zastosowanie krwawnika pospolitego
  • Krwawnik w czasie ciąży
  • Herbata z krwawnika
  • Sok z krwawnika
  • Maseczka na oczyszczenie z krwawnikiem
  • Ciekawostki
  • Ostrzeżenie.

Właściwości krwawnika

Do celów leczniczych wykorzystuje się zielone części rośliny - liście i kwiaty w okresie wczesnego kwitnienia, a także ulistnione wierzchołki. Pędy i kwiaty należy ścinać w słoneczne dni. Zioło należy suszyć na otwartej przestrzeni w temperaturze 35 stopni C.

Medycyna ludowa często wykorzystywała krwawnik. Jest to naturalny środek leczniczy, który wspomaga gojenie się ran. Ma działanie ściągające i może być stosowany w leczeniu infekcji przewodu pokarmowego. Pomaga zmniejszyć stan zapalny i pozbyć się problematycznego trądziku. Kobiety cierpiące na zaburzenia w narządach rozrodczych znajdą ulgę dzięki kąpielom z zielem krwawnika.

Zastosowanie krwawnika

Krwawnik posiada około 3% garbników. Zawiera również kwas askorbinowy (achilleina), gorzki glikoalkaloid cyjanogenny (achilleina), kwasy izowalerianowy i salicylowy, lattony seskwiterpenowe, śluzy i żywice, betonik, viburnt i inne związki.

Krwawnik wspomaga trawienie. Pobudza produkcję żółci. Pobudzają wydzielanie i metabolizm soków jelitowych, żołądkowych i trzustkowych. Mają działanie antyseptyczne, moczopędne i rozkurczowe. Ziele krwawnika jest niezastąpione przy bólach brzucha, wzdęciach i uczuciu "przelewania" w jelitach. Zmniejsza uczucie "pełności" w brzuchu.

Ziele krwawnika może być również stosowane w leczeniu przeziębień. Wyciąg z rośliny ma właściwości wykrztuśne i diaforetyczne. Jest antyalergiczny i obniża ciśnienie krwi dzięki właściwościom moczopędnym. Przy schorzeniach gardła i jamy ustnej należy płukac odwarami z płatków kwiatów krwawnika.

Krwawnik w ciąży

Ziele krwawnika jest bardzo korzystne dla kobiet. Stosuje się go w środkach do higieny intymnej ze względu na jego właściwości bakteriostatyczne. Reguluje cykl menstruacyjny. Odwar z tego zioła może być stosowany do kąpieli kobiet, które mają problemy z narządami rodnymi.

Kobiety w ciąży nie powinny spożywać wewnętrznie naparów z krwawnika. Zawiera on tujon, który może powodować bóle głowy i działanie toksyczne.

Herbata z krwawnika

Do sporządzenia naparu z krwawnika potrzebne są dwie łyżki stołowe ziela i trzy łyżki kwiatów. Do suszonego ziela dodajemy dwie filiżanki wrzącej wody. Po 20 minutach napar przecedzamy. Napar należy spożywać trzy do czterech razy dziennie po 200 ml.

Gorąca herbata z krwawnika jest dobra na migreny, reguluje miesiączkę i pomaga się zrelaksować.

Sok z krwawnika

Możesz zmieszać świeże ziele krwawnika z kwiatami lub zostawić je samo. Po dokładnym umyciu należy zmiksować mieszankę. Miazgę można przecisnąć przez gazę lub drobne sitko. Sok należy przechowywać w lodówce nie dłużej niż trzy dni. Należy go spożywać dwa do trzech razy dziennie, po około 10-15 ml przed każdym posiłkiem.

Stosuje się go w celu oczyszczenia organizmu oraz w leczeniu krwawiących wrzodów żołądka, wrzodów jelitowych i anemii.

Maseczka na oczyszczanie organizmu z krwawnikiem

Do maseczki z krwawnika potrzebne będą dwie łyżeczki suszonych kwiatów. Suszone kwiaty zalewamy niewielką ilością wrzącej wody, aby powstała papka. Po ostudzeniu nakładamy ją na świeżo umytą skórę. Po ostygnięciu nakładamy ją na twarz i masujemy ciepłą wodą przez 15 minut.

Przed nałożeniem maseczki upewnij się, że nie uczula ona Twojej skóry. Może to spowodować zaczerwienienie i wysypkę. Maseczka z krwawnika nie powinna trafić na skórę, która jest wrażliwa lub skłonna do podrażnień.

Ciekawostki.

Już Hipokrates wspominał o korzystnym działaniu krwawnika w leczeniu hemoroidów. Dioscurides zalecał go pacjentom z chorobą wrzodową.

Carolus Clusius, flamandzki botanik, opublikował pierwsze znane wzmianki o krwawniku w książce z 1554 roku.

Łacińska nazwa rośliny (Achillea), pochodzi od Achillesa, który rzekomo uzdrowił nią Telephosa, po tym jak wcześniej zranił go włócznią.

Krwawnik jest jednym z kwiatów, które są niesione w pękach kwiatów do kościoła w święto Matki Boskiej Zielnej.

Uwaga!!!

Tak jak w przypadku wszystkich ziół, krwawnik należy stosować z rozwagą. Powinieneś upewnić się, że nie jesteś uczulony na żaden ze składników rośliny. U osób uczulonych może wystąpić wysypka lub zaczerwienienie skóry.

Nie zaleca się podawania krwawnika dzieciom poniżej 12 roku życia, kobietom w ciąży oraz matkom karmiącym. Ponieważ krwawnik zawiera tujon (który może powodować bóle głowy i nadwrażliwość na światło), nie należy go spożywać w dużych ilościach.

Kliknij tutaj, aby ocenić ten post [Total: 11 Average: 3.4]