single

Filiżanka

Aby dowiedzieć się więcej o historii i pochodzeniu porcelanowej filiżanki należy cofnąć się 1300 lat wstecz do Chin. Chińczycy są odpowiedzialni zarówno za wynalezienie herbaty i prochu strzelniczego, jak i za rozwój procesu produkcji porcelany.

Porcelana, biała masa wykonana z gliny, kwarcu, kaolinu i skalenia, to najszlachetniejsza forma ceramiki. Porcelana powstaje w wyniku dwukrotnego wypalania. Pierwsze wypalanie odpowiednio przygotowanej masy odbywa się w temperaturze 1000 stopni C. Następnie pokrywa się ją szkliwem i ponownie wypala w temperaturze do 1500 stopni C.

Uważa się, że chińska porcelana powstała z prób odwzorowania piękna jadeitu. Próby te doprowadziły do powstania niebieskiego szkliwa dla południowych Chin za czasów dynastii Tang i białego szkliwa dla północy. Autor "Świętej księgi herbaty", Lu Wu, chiński poeta, uznał, że niebieski kolor jest najlepszy dla miseczek do herbaty. Nadaje on herbacie bardziej zielony odcień, podczas gdy biały kolor sprawia, że herbata wygląda na różowawą. Mistrzowie ceremonii herbacianej z dynastii Sung używali liści herbaty w postaci sproszkowanej i preferowali ciężkie czajniczki w kolorze ciemnobrązowym i niebiesko-czarnym. Dynastia Ming preferowała parzenie herbaty w lekkich naczyniach z białej porcelany.

Ze względu na tajemnice produkcji, Europejczycy nie byli w stanie odtworzyć procesu wytwarzania masy porcelanowej aż do 1709 roku. Jan Fryderyk Boettger, alchemik z dworu Augusta Mocnego, jest uważany za ojca europejskiej porcelany. W 1710 roku powstała znana na całym świecie manufaktura porcelany miśnieńskiej. Horold, słynny malarz, wprowadził do tej fabryki farby do porcelany z Miśni.

Porcelana była w tamtych czasach cennym towarem. Kupując porcelanowy serwis można było stać się właścicielem kilku wiosek wraz z ich mieszkańcami. Panna młoda mogła również przynieść porcelanę jako posag, co czyniło ją jednym z najcenniejszych przedmiotów. Wierzono również, że porcelana ma zdolność neutralizowania trucizn. Wynikało to z faktu, że był to najprostszy sposób na pozbycie się niewygodnej osoby.

Do bogatej historii i rozwoju porcelany przyczyniła się również polska manufaktura. W 1790 roku powstała fabryka w Ćmielowie, która do dziś produkuje porcelanowe filiżanki.

Kliknij tutaj, aby ocenić ten post [Total: 1 Average: 5]