single

Herbata wzmacnia przyjaźń

Herbata yerba mate to świetny sposób na wzmocnienie przyjaźni. Legenda głosi, że yerba mater została stworzona przez boginie księżyca i chmur. Zostały one zaatakowane przez jaguara podczas eksploracji Ziemi dawno temu. Pewien starzec uratował je i podarował im krzew, z którego można zaparzyć "herbatę przyjaźni". "

Nazwa "yerba mat

Najprawdopodobniej wymyślili ją jezuici, którzy w XVII wieku dotarli na tereny zamieszkane przez plemiona Guarani w Ameryce Południowej. Odkryli oni, że najpopularniejszym środkiem pobudzającym tubylców były liście wiecznie zielonego krzewu, nazwanego później ostrokrzewem paragwajskim. Mówiono, że zmniejszają one zmęczenie, poprawiają jasność umysłu i łagodzą napady głodu. Liście te jezuici nazywali po łacinie "herba". Tykwa, w której przyrządzano napar, nazywana jest w Keczua "mati" (Ketchua). To właśnie ona dała początek dzisiejszej yerba macie.

Napój ten jest obecnie poszukiwany

Występuje głównie w Ameryce Południowej i niektórych częściach Bliskiego Wschodu, w tym w Syrii i Libanie. Tradycyjnie przygotowuje się go przy użyciu naczyń zwanych mate (wykonanych z ceramiki, drewna lub tykwy). Susz należy wsypać do naczynia w 1/4 do 3/4 objętości. Następnie należy potrząsnąć naczyniem, aby sucha masa zgrupowała się po jednej stronie i utworzyła skos. Następnie należy włożyć do naczynia rurkę z bombillą (służy do picia). Wysuszony zaparzony yerbamate nie opada na dno. Dopiero wtedy można wlać wodę. Woda musi być schłodzona do temperatury 65-80 stopni C.

Uważa się, że yerba matowa obniża cholesterol, chroni wątrobę, pobudza układ nerwowy, ma działanie moczopędne i wspomagające pracę serca. Jest bogata w witaminy i mikroelementy. Zawiera mateinę (czyli zwiększa energię i poprawia nastrój.

Osoby palące tytoń nie powinny pić mocnego yerbamatu. Tradycyjna metoda suszenia świeżo zebranych liści w dymie, nad ogniem, i robienia naparów z tej samej ilości liści, zwiększa negatywne działanie tytoniu.

Zacznij od delikatnych odmian yerba mater.

Kliknij tutaj, aby ocenić ten post [Total: 1 Average: 5]