single

Herbata z liści malin - Kiedy warto ją pić?

Maliny można znaleźć niemal wszędzie w Europie i Azji. Od wieków stosowane są w medycynie ludowej do zmniejszania stanów zapalnych i regulowania poziomu wody w organizmie. Są bogate w olejki eteryczne, zawierają ich ponad 100. To właśnie dlatego mają charakterystyczny smak i zapach. Maliny zawierają kwas cytrynowy, kwas jabłkowy i kwas salicylowy. Są świetnym źródłem rozpuszczalnego w wodzie błonnika lub pektyny, a także witamin, minerałów i innych składników odżywczych.

Rdzenni Australijczycy jako pierwsi docenili napar z liści malin. Napar był stosowany od dawna w celu wzmocnienia i odbudowy organizmu kobiety po porodzie. Napar zawiera duże ilości witamin z grupy B, wapnia i żelaza, a także magnezu.

Herbata z liści malin

Choć najpopularniejsze są owoce malin, my skupimy się na liściach tego krzewu. Są one bogate w witaminę C, flawanoidy, garbniki. Wykorzystuje się je do produkcji herbat, które mają właściwości przeciwzapalne, napotne i ściągające. Są dobre na ból gardła, przeziębienia i biegunkę.

Liście malin zbiera się latem. Powinny być młode, zdrowe i dobrze wyrośnięte. Suszymy je w chłodnym i suchym miejscu. Należy pamiętać, aby wybierać czyste krzewy, które nie są pokryte kurzem i nie rosną w pobliżu dróg. Napar przygotowujemy gotując jedną łyżeczkę suszonego ziela w szklance wody. Niech parzy przez pięć do ośmiu minut przed odcedzeniem. Wlać do filiżanki.

Napar z liści malin

Do antyoksydantów zawartych w liściach malin należą flawonoidy, sole mineralne, flawonoidy oraz kwasy organiczne. Napary z nich mają właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne. Znane są z łagodzenia biegunek i zapobiegania rozwojowi bakterii w jelitach. Leczy się nimi również zapalenie jelit. Napary z liści malin mogą również zmniejszyć stan zapalny w gardle i jamie ustnej. Napar z liści malin ma działanie podobne do owoców. Ma również działanie przeciwgorączkowe.

Ciąża z herbatą malinową

Napar z liści malin może mieć pozytywny wpływ na ciążę. Wzmacnia mięśnie w macicy, dzięki czemu skurcze porodowe są bardziej efektywne, co skraca ich czas. Może też zmniejszyć poranne mdłości. Na kilka tygodni przed porodem zaczynamy pić herbatę z liści malin. Ograniczamy się do jednej filiżanki dziennie.

Przedwczesne skurcze mogą oznaczać, że należy zmniejszyć lub zaprzestać picia naparu. Przed piciem naparu należy również skonsultować się z lekarzem.

Jeśli ciąża jest wysokiego ryzyka, poprzedni poród był szybki, planowana jest cesarka, kobieta przebyła ciążę mnogą, ma krwawienie z dróg rodnych w drugiej części ciąży, cierpi na nadciśnienie lub przebyła ciążę mnogą, należy unikać picia naparu z liści malin.

Po porodzie zaleca się picie naparu z liści malin. Jest on dobry w zapobieganiu infekcjom i pomaga macicy wrócić do pierwotnego rozmiaru. Ma również pozytywny wpływ na laktację.

Kliknij tutaj, aby ocenić ten post [Total: 13 Average: 3]