single

Herbatka rumiankowa

Prawie każdy w swoim życiu miał styczność z rumiankiem. Te niewielkie kwiaty białych płatkach i żółtych środkach mają zastosowanie w wielu dziedzinach. Jednak najbardziej popularna i rozpoznawalna jest lecznicza herbatka z koszyczka rumianku. Nie każdy wie, jakie działanie ma napar przygotowany z tego popularnego surowca zielarskiego, a jest to wiedza przydatna.

Herbatka z koszyczka rumianku najczęściej stosowana jest przy łagodzeniu dolegliwości trawiennych i bólach brzucha. Działanie rozkurczowe i regulujące znane były już w od wieków. Napar z rumianku polecany jest przy wzdęciach, ponieważ ułatwia uwalnianie się gazów i zapobiega gromadzeniu się ich w przewodzie pokarmowym. Dodatkowo działa przeciwbakteryjnie, co pomaga w leczeniu stanów zapalnych żołądka i jelit. Ponadto, koszyczek rumianku jest składnikiem wielu mieszanek wspomagających odchudzanie. Poza działaniem rozluźniającym na układ trawienny ma też działanie żółciopędne. Dzięki temu reguluje trawienie. Dietetycy zalecają picie filiżanki herbatki rumiankowej około godzinę przed posiłkiem.

Kobiety w ciąży i młode mamy też powinny znaleźć miejsce dla rumianku w swojej apteczce. Szczególnie w III trymestrze lekki napar spożywany w niewielkich ilościach wspiera wątrobę, ułatwia trawienie i pomaga przy zaparciach, które męczą kobiety ciężarne. Dawkę rumianku można zwiększyć na 2-3 tygodnie przed planowanym rozwiązaniem. Dzięki działaniu rozkurczowemu poród będzie nieco łatwiejszy. Gdy na świat przyjdzie dziecko też warto pamiętać o rumianku. Podanie niewielkiej ilości słabego naparu pomoże w zwalczeniu kolki niemowlęcej, uspokoi malca i pomoże zasnąć.

Herbatka rumiankowa pita przed snem ułatwia zasypianie też osobom dorosłym. Rozluźnia mięśnie, łagodzi napięcie nerwowe i pomaga zasnąć zdrowym snem. Gdy nie mamy ochoty na picie herbatki tuż przed snem, można również zrobić sobie wieczorną aromaterapię z wykorzystaniem naparu z koszyczka rumianku.

O czym warto pamiętać stosując rumianek? Jak każde zioło oddziałuje na organizm i można go przedawkować. Dlatego warto zwracać uwagę na zalecane dawki. Nadmierne spożywanie naparu rumianku może skończyć się rozregulowaniem układu nerwowego i nadwrażliwością na substancje w nim zawarte. Przyjmuje się, że bezpieczna dawka dla osoby dorosłej to maksymalnie 3 filiżanki dziennie. W przypadku dzieci jest to odpowiednio mniej. Dobrze jest też robić dłuższe przerwy w kuracji naparem rumianku.

Click to rate this post![Total: 11 Average: 2.7]