single

Herbaty certyfikowane. Czy herbata jest szkodliwa dla środowiska?

Herbata jest znana w Azji od ponad czterech tysięcy lat, ale do Europy trafiła dopiero w XVII wieku. Liście herbaty musiały pokonać duże odległości drogą lądową i morską, aby dotrzeć do bogatych panów na rozległych polach. Napar jest tak popularny, że krzewy herbaciane można obecnie uprawiać na skalę przemysłową. Dlatego herbata z certyfikowanych upraw zyskuje na znaczeniu.

Ten artykuł nauczy Cię:

  • Jak produkuje się herbatę z certyfikowanych upraw
  • Jakie są różnice między zwykłą a organiczną herbatą?
  • Co szkodzi pić herbatę organiczną?
  • Jak produkcja herbaty wpływa na środowisko
  • Jakie organizacje certyfikują herbatę.

Świadomi konsumenci docenią poniższy artykuł, a także naszą rozbudowaną zakładkę lifestyle.

Rzut oka

  • Herbata z certyfikowanych upraw - Proces powstawania.
  • Istnieją różnice między eko herbatą a zwykłą herbatą.
  • Czy herbata jest szkodliwa dla środowiska?
  • Dlaczego warto pić herbatę ekologiczną
  • Herbaty z certyfikatem - certyfikowane
    • Fairtrade
    • Lasy deszczowe Alliace
    • Fair for Life
    • Partnerstwo na rzecz Etycznej Herbaty

Herbata z certyfikowanej herbaty - proces jej tworzenia

Uprawa herbaty certyfikowanej w szerokim rozumieniu przypomina tradycyjną ideę uprawy krzewów herbacianych. Główne plantacje herbaty znajdują się w Azji Południowej i Południowo-Wschodniej. Dla celów produkcyjnych krzewy zostały wprowadzone również do Afryki. Plantacje można znaleźć również w Turcji i Iranie, a także w Argentynie. Uprawę można prowadzić również w Europie, np. na Azorach i w Gruzji. Herbata może być uprawiana wszędzie pomiędzy zwrotnikami Koziorożca i Raka.

Należy pamiętać, że liście zbierane są ręcznie, czasem kilkanaście razy w roku w zależności od miejsca uprawy. Wymaga to ogromnego nakładu pracy. Pojawiły się doniesienia o wykorzystywaniu dzieci przy produkcji herbaty w Kenii i Tanzanii, Malawi, Rwandzie, Tanzanii, Ugandzie. Plantacje w krajach rozwijających się mogą być niezwykle trudne do pracy, a płace spadają poniżej poziomu egzystencji. Popyt jest powodem - Euromonitor International, agencja badająca rynek, podaje, że w 2020 roku na całym świecie spożywano 3,7 Miliarda filiżanek herbaty dziennie. Przekłada się to na 6,3 Mt suszu herbacianego rocznie

. . Według szacunków do 2025 roku liczba ta ma osiągnąć 7,4 mln ton/rok. Dane te pochodzą z 2010 roku.

Trudno jest określić, ile osób jest zaangażowanych w produkcję herbaty na całym świecie. W 2020 roku w raporcie Międzynarodowej Organizacji Pracy stwierdzono, że na plantacjach w Indiach i Indonezji pracuje 1,5 miliona osób. Liczba ta zmienia się w zależności od pory roku. W tej gałęzi rolnictwa płaci się średnio 66- 96 dolarów miesięcznie. Jednak płace w krajach takich jak Kenia są często niższe niż minimum socjalne, czyli 2 dolary dziennie. Dlatego też herbata organiczna będzie miała odrębną jakość od każdej innej herbaty. Będzie się też różnić warunkami produkcji i wpływem uprawy na środowisko .

. Do tego dojdziemy za chwilę.

Różnice między zwykłą a ekologiczną herbatą

Należy powiedzieć, że dla przeciętnego konsumenta nie ma różnicy w herbacie od zwykłej . Smak i aromat naparu zależy od metody parzenia, kraju pochodzenia, sposobu wzrostu krzewu, czasu zbioru liścia i przetwarzania

. Nawet wykwalifikowany specjalista nie pozna po smaku, ile zarabiała osoba zbierająca liście, czy była w odpowiednim wieku i czy plantacja została założona ze szkodą dla środowiska.

Istnieje wiele małych gospodarstw, które dostarczają wysokiej jakości liście w niewielkich ilościach każdego roku, które często znajdują się na podwórkach lub w domach rodzinnych. Takich miejsc nie ma zbyt wiele. Można je porównać z trunkami z małych winnic, które osiągają niebotyczne ceny. Czy taki trunek można uznać za ekologiczny? Niekoniecznie. Wszystko zależy od warunków produkcji. Żywność ekologiczna musi być uprawiana bez pestycydów i sztucznych nawozów, musi spełniać kryteria zrównoważonego rozwoju

.

Czy herbata jest szkodliwa dla środowiska?

Oto sedno problemu: produkcja herbaty może mieć niszczący wpływ na środowisko. Plantacje te mogą zajmować tysiące hektarów i często zakładane są na terenach, które nie są pokryte naturalnymi lasami. Poza krzewami herbacianymi rośnie tam niewiele innych roślin. Takie monokultury nie są dobrymi siedliskami dla zwierząt i zabierają miejsce pod uprawy żywności. Produkcja herbaty straciła swój ekstensywny charakter

- uprawy są sztucznie nawożone, stosuje się na nich herbicydy, insektycydy i pestycydy. W krajach rozwijających się trudno jest monitorować wpływ tych środków na zwierzęta i rośliny. Substancje te są często zakazane w krajach rozwiniętych, a mogą być szkodliwe także dla ludzi.

Plantacje herbaty mogą mieć negatywny wpływ na środowisko, taki jak:

  • Monokultury z naturalnych zbiorowisk roślinnych
  • Zagarnięcie gruntów rolnych nadających się do uprawy żywności;
  • Stosowanie pestycydów, środków owadobójczych i herbicydów na plantacjach
  • Ślad węglowy używek jest znaczący, ponieważ są one transportowane z odległych miejsc do krajów rozwiniętych.

Wszystkie produkty powinny być tworzone w oparciu o zasadę zrównoważonego rozwoju. Ten paradygmat pozwala nam myśleć poza bieżącymi korzyściami i rozważać zrównoważony rozwój, przyszłą produkcję oraz zaspokajanie potrzeb natury i ludzi. Antoine de Saint-Exupery (autor "Małego Księcia") powiedział, że "nie dziedziczymy ziemi po rodzicach. Pożyczamy ją od naszych dzieci". Stworzenie certyfikatów upraw miało na celu właśnie przeciwdziałanie nadmiernej eksploatacji zasobów naturalnych i wytworzonych przez człowieka.

Dlaczego nie pić ekologicznej herbaty?

Organiczna zielona herbata nie będzie miała lepszego wpływu na Twoje zdrowie niż nieekologiczna. Chociaż różnica w cenie będzie zauważalna w portfelu, należy pamiętać, że istnieją korzyści z picia organicznej zielonej herbaty. Według statystyk, herbata jest najczęściej spożywanym napojem bezalkoholowym na świecie. Dlatego ważne jest, aby konsumenci dokonywali świadomych wyborów. Żywność ekologiczna musi spełniać surowe normy produkcji w Europie.

Nie jest to produkt promujący zdrowie ani tym podobne. Prawo UE zakotwicza etykietę ORGANIC. Cały proces produkcyjny musi być zgodny z normami UE, aby charakterystyczne zielone logo mogło być umieszczone na opakowaniu. Normy te odnoszą się do płodozmianu, biologicznej ochrony upraw (w porównaniu z metodami chemicznymi, które są niebezpieczne dla środowiska), zielonego nawożenia i kompostowania. Zabraniają również stosowania sztucznych pestycydów czy nawozów. Certyfikacja ta jest corocznie audytowana przez centra przetwórcze i pola uprawne.

Choć może się to wydawać niemożliwe, certyfikacja produktów jest możliwa

dzięki świadomym decyzjom konsumentów. . Klienci, którzy kupują produkty z danym logo chcą wiedzieć, że wspierają działania, które poprawiają środowisko naturalne, warunki życia pracowników oraz zwalczają nielegalne i nieuczciwe praktyki.

Tak samo jest w przypadku eko herbaty z certyfikowanych upraw. Producenci, ze względu na presję ze strony konsumentów, są zobowiązani do przestrzegania surowych norm ustalonych przez organizacje cer

tyfikujące. . Inspektorzy ci kontrolują plantacje herbaty pod kątem środowiska, przyrody, warunków pracy i środków chemicznych stosowanych na uprawach. Kontrolowany jest również cały łańcuch dostaw. Ponieważ certyfikowana suszona herbata nie może być mieszana z innymi uprawami, dlatego audytowany jest cały łańcuch dostaw. Audytorzy są surowi, więc certyfikaty można szybko stracić i wymagają wielu wyrzeczeń. Otwiera to nowe rynki zbytu. Rosnąca świadomość konsumentów sprawia, że coraz więcej herbat powstaje z certyfikowanych upraw. Warto zauważyć, że choć herbata indyjska jest uprawiana z użyciem niektórych pestycydów, to kenijska jest ich prawie pozbawiona. Wynika to z wyniesienia plantacji nad poziom morza, co w naturalny sposób ogranicza rozwój szkodników.

Herbaty uprawiane w certyfikowanych warunkach - certyfikaty

Certyfikaty są wykorzystywane do piętnowania producentów, którzy odmawiają dostosowania się i wybierają zarabianie pieniędzy za wszelką cenę dla środowiska lub dobrobytu pracowników

. Ok. 17% światowej herbaty posiada certyfikaty systemów Fairtrade lub Organic, Rainforest Alliance lub UTZ. Ważne jest, aby móc zidentyfikować herbaty organiczne, gdy idziesz do sklepu. Ta tabela pomoże Ci w tym.
Logotyp Nazwa Uwagi
Żywność ekologiczna To logo można znaleźć na opakowaniach różnych produktów spożywczych. Jest to znak towarowy w Unii Europejskiej.
Fairtrade W tym systemie certyfikowane są również banany, kawa, kakao, miód z trzciny cukrowej, kwiaty, trzcina cukrowa, miód i owoce, a także ryż, wino, złoto i węgiel.
Rainforest Alliance UTZ jest jego częścią. Do tej pory certyfikowało kawę, herbatę i kakao.

Rainforest Alliance certyfikuje gospodarkę leśną. Ważnym elementem działania jest jednak walka o prawa pracownicze i prawa człowieka.

Sprawiedliwie dla wszystkich Można na nim certyfikować nie tylko szeroką gamę produktów pochodzenia roślinnego, ale także rękodzieło. Kosmetyki, tekstylia i zioła są uwzględnione.
Partnerstwo na rzecz etycznej herbaty Tetley, Tesco i Starbucks współtworzą organizację, a także Bell, Lavazza, Lavazza, Starbucks, Lillie, Starbucks, Tesco, Starbucks i Lil.

Fairtrade

Warto przyjrzeć się historii tego systemu certyfikacji. Międzynarodowe Porozumienie Kawowe (ICA), obowiązywało od 1989 roku do chwili obecnej. Podpisały ją zarówno kraje produkujące kawę, jak i konsumujące. Pakt miał zapewnić stabilność cen kawy na światowym rynku poprzez stabilizację produkcji ziaren na określonym poziomie. Producenci nie musieli się martwić o konkurencję ani o zbytki, co pozwalało na lepsze traktowanie pracowników.

Pod koniec lat 80. członkom porozumienia nie udało się jednak dojść do porozumienia w sprawie wielkości produkcji, cen i jakości. Organizacja postanowiła więc zawiesić kwoty eksportowe. Zrzeszeni w niej producenci szybko stracili wpływ na światowy rynek. Negatywne skutki dla plantatorów kawy i pracowników były poważne.

FAIRTRADE próbuje wypełnić pustkę po upadku ICA

. Jeśli wartość rynkowa kawy lub herbaty spadnie poniżej jej ceny minimalnej, zrzeszeni w niej kupcy zaoferują cenę minimalną. Producenci muszą udowodnić, że spełniają wymagania społeczne i środowiskowe, aby kwalifikować się do programu. Należy pamiętać, że nawet jeśli producent uzyska certyfikat, to i tak nie sprzedaje całej swojej uprawy Fairtrade. Według certyfikacji, certyfikowani dostawcy sprzedają średnio 7% swoich zbiorów. Może to często rodzić pytania o opłacalność całego przedsięwzięcia, ponieważ dostosowanie produkcji do wymagań audytorów jest kosztowne.

Fairtrade przekonuje jednak kwotą premii, którą zapewnia na dofinansowanie upraw i pracy robotników, oprócz kwoty oferowanej przez kupujących. Premia musi być przeznaczona na poprawę poziomu życia osób zaangażowanych w produkcję herbaty i kawy. Często odbywa się to poprzez projekty społeczne lub poprawę edukacji.

Organizacja Rainforest Alliace

Ten projekt skupia największych dystrybutorów herbaty. Rozrósł się do rozmiarów UTZ i przewyższył Fairtrade pod względem skali. W całości skupia się na nadzorze produkcji i rezygnuje z regulacji cen (wyjątkiem jest kakao). Współtwórcy projektu wierzą, że stymulowanie warunków produkcji w naturalny sposób podniesie cenę za certyfikowaną herbatę, kawę i kakao. Na najlepiej sprzedających się markach herbat można znaleźć charakterystyczne logo z zielonym tropikalnym ptakiem i żabą. Koneserzy nie są pewni, czy taki indukcyjny projekt ma jakikolwiek realny wpływ na poprawę warunków produkcji.

Fair for Life

Projekt ten jest znany ze swojego holistycznego podejścia do rozwiązywania problemów społecznych i środowiskowych. Certyfikuje całe firmy, a nie tylko jedną markę. Przeprowadza również audyty przetwórców i producentów w krajach rozwijających się, co jest piętą achillesową Fairtrade. Nie stosuje regulacji cen, w przeciwieństwie do Rainforest Alliance. Istnieje wprawdzie stawka minimalna i maksymalna, ale podlegają one negocjacjom stron.

Partnerstwo na rzecz Etycznej Herbaty

Grupa ta zrzesza przedstawicieli rynku herbaty, którzy są zdeterminowani, aby rozwiązać głęboko zakorzenione problemy, których sama certyfikacja nie jest w stanie rozwiązać. Tematy prac obejmują ekonomię i równość płci. Programy obejmują pomoc kobietom i młodzieży w Indiach, budowanie samopomocy wśród plantatorów, pracowników plantacji oraz zwiększanie płac robotników. Wciąż przeprowadzane są audyty dotyczące projektu. Do ruchu należą Unilever i Typhoo, Tetley i Twinings, Taylors of Harrogate i Taylors of Harrogate.

Kliknij tutaj, aby ocenić ten post [Total: 1 Average: 5]