single

Kiper herbaciany

Najczęściej kiper kojarzy się nam z degustatorem win, czyli specjalistą, który ocenia wino na podstawie smaku, zapachu i wyglądu. Herbata jest pod wieloma względami podobna do wina. Również i ona ma wiele barw, smaków i aromatów zależnych od klimatu i położenia geograficznego plantacji.

Jak kiper kupuje herbatę.

Kiper herbaciany jest bardzo ważną osobą, decydującą często o transakcjach zakupu herbaty. Plantatorzy chcąc sprzedać daną partię herbaty, rozsyłają najpierw jej próbki do potencjalnych klientów. Próbki te oceniane są najczęściej przez kiperów, którzy rekomendują (albo nie) zakup. Po dokonaniu transakcji próbki herbaty właśnie kupionej, porównywane są z próbkami przysłanymi poprzednio. Jeśli herbaty są identyczne – transakcja zostaje zakończona.

Samo testowanie herbaty polega na energicznym wciągnięciu naparu z łyżeczki na sam koniec podniebienia i szybkim obróceniu go w ustach w celu pobudzenia kubeczków smakowych i wychwycenia wszelkich istotnych cech. Na koniec herbatę się wypluwa, niezależnie od tego, czy nam smakowała, czy też nie.

Kiperzy nie tylko testują, ale również mieszają herbaty.

Herbaty miesza się w celu uzyskania ściśle określonych, wyrafinowanych walorów smakowych i aromatycznych. Jest to tak zwane „komponowanie” herbat – używa się do tego herbat o unikalnych charakterystykach, pochodzących z określonych plantacji, a często ze zbiorów w określonym czasie. Doświadczony kiper potrafi rozróżnić większość rodzajów herbaty – wie skąd pochodzi i kiedy została zebrana. Potrafi również precyzyjnie określić, jakich herbat należy użyć w celu uzyskania pożądanego smaku i aromatu.

Kiper bierze pod uwagę wiele cech herbaty: wygląd i aromat suchych listków, sposób w jaki herbata się parzy, kolor naparu, jego aromat i smak. Wiele można dowiedzieć się o herbacie nawet na podstawie sposobu, w jaki listki rozwijają się w gorącej wodzie. Ma to znaczenie choćby dla późniejszej szybkości parzenia. Szczególną wagę przywiązuje się do wszelkich obcych aromatów, które herbata przejmuje bardzo łatwo, a których obecność jest rzeczą absolutnie niedopuszczalną.

Click to rate this post![Total: 1 Average: 5]