single

Naturalne lekarstwo na przeziębienie: herbata majerankowa

Majeranek lebiodka, majeranek ogrodowy znany jest również jako majoran, mariander i rośnie dziko wzdłuż brzegów Morza Śródziemnego w północnej Afryce, zachodniej Azji. Majeranek może być w Polsce uprawiany zarówno w doniczkach, jak i w gruncie. Należy pamiętać, że w Polsce mogą występować mrozy, więc dobrym pomysłem jest przesadzenie kęp majeranku do doniczek, przechowywanie ich w ciepłych pomieszczeniach, a następnie przesadzenie ich wiosną do ogrodu.

Majeranek jest często mylony z oregano (lembi), ponieważ pochodzi z tej samej rośliny. Okres kwitnienia to najlepszy czas na odróżnienie majeranku od oregano. Kwiaty majeranku są białe lub jasnoróżowe, natomiast oregano kwitnie na jasnoczerwono lub fioletowo. Liście oregano mają ostry zapach, natomiast liście majeranku pachną słodko.

Majeranek może być uprawiany w doniczce z bazylią, pietruszką i innymi ziołami w doniczce przy oknie kuchennym. Należy go posadzić w miejscu nasłonecznionym. Gałęzie należy przyciąć do około 10 cm, gdy pąki kwiatowe są dojrzałe.

W skrócie

 • Majeranek - właściwości lecznicze
 • Napar z majeranku na przeziębienie
  • Majeranek stanowi świetny płyn do płukania gardła
  • Przepis na napar z majeranku na kaszel
 • Napar z majeranku na katar i zatoki
 • Ciekawostki na temat majeranku
  • Majeranek na libido
  • Majeranek w kuchni - ciekawostki
 • Herbata z majeranku:
  • Przepis na herbatę z majeranku

Majeranek - właściwości lecznicze

W medycynie naturalnej stosuje się całe pędy majeranku. Wykorzystywany jest również olejek majerankowy. Roślina może być stosowana w leczeniu przeziębień, zapalenia zatok, chorób, odchudzania i kaszlu. Majeranek był tradycyjnie stosowany w leczeniu chorób serca, dolegliwości żołądkowych, kamieni nerkowych, popędu płciowego, trzeźwości umysłowej, siły serca i trzeźwości umysłowej.

Obecnie majeranek jest zalecany przy przeziębieniach i kaszlu, a także przy trawieniu i odchudzaniu. Można go również stosować w kroplach i maściach do płukania ust o działaniu przeciwreumatycznym. Może być stosowany zewnętrznie w leczeniu trudno gojących się ran.

Majeranek pobudza produkcję żółci i soków żołądkowych. Ma również łagodne, rozluźniające mięśnie gładkie, przeciwzapalne i rozwiązujące problemy trawienne działanie. Majeranek ma również działanie wiatropędne. Jest także sprawdzonym środkiem tłumiącym biegunki.

Olejek majerankowy został również uznany przez badaczy za posiadający dobre właściwości antyoksydacyjne.

Napar z majeranku na kaszel

Majeranek jest świetny na mokry kaszel ze względu na swoje właściwości wykrztuśne. Współczesna fitoterapia zaleca majeranek na zapalenie oskrzeli. W tej roli niezbędny jest napar z majeranku, a także płukanie gardła.

Przepis na płukanie gardła majerankiem

Łyżeczkę suszonego majeranku umieścić w filiżance wrzącej wody. Przykryć i odstawić na 10 minut. Wymieszać majeranek z jedną łyżeczką oliwy z oliwek. Przecedzić. Weź niewielką ilość ciepłego naparu i umieść go w ustach. Następnie przepłukać nim gardło.

Majeranek jest dobrym wyborem na napar na kaszel

Należy użyć po jednej łyżce miodu i suszonego majeranku. Majeranek należy zaparzać przez 15 minut zalany wrzątkiem. Po ostudzeniu przecedzić i dodać do niego miód. Napar należy spożywać dwa do trzech razy dziennie.

Napar z majeranku łagodzący katar zatok i nosa

Maść majerankowa jest skuteczna w łagodzeniu kataru, podobnie jak napar z liści tego drzewa. Pij dwie szklanki naparu dziennie, aby wspomóc leczenie. Jak przygotować ten napar? To bardzo proste: zagotuj wodę i 2 łyżeczki suszonych liści majeranku. Po ostudzeniu dodaj miód.

Majeranek znany jest również z tego, że zmniejsza przekrwienie. Dlatego często kojarzony jest z katarem. Inhalacja może złagodzić objawy stanu zapalnego w zatokach. Dwie łyżki suszonych liści majeranku zalewamy miską z wrzącą wodą. Używamy około 0,5 litra. Po kilku minutach na parujący napar kładziemy głowę i przykrywamy ją ręcznikiem. Wdychamy. Zabieg powinien trwać od 5-10 minut i nie należy go powtarzać zbyt często.

Ciekawostki na temat majeranku

Majeranek na libido

Majeranek był stosowany przez starożytnych Greków w celu zwiększenia libido. Używano go do przyprawiania win, a nawet w kosmetykach do pielęgnacji ciała.

Majeranek w kuchni - ciekawostki

Suszony majeranek jest mocniejszy niż większość ziół. Powinien być dodawany na początku gotowania, w mniejszych ilościach niż świeży majeranek. Jedna łyżka suszonego majeranku odpowiada trzem łyżkom świeżego majeranku.

Suszonym majerankiem można zastąpić sól. Dlatego używa się go w kuchni francuskiej i niemieckiej, a także do włoskiej pizzy.

Majeranek można dodać do smalcu, dodając suszony i pokruszony majeranek. Dzięki temu nie zjełczeje i dłużej zachowa świeżość.

Herbata z majeranku:

Herbata majerankowa jest dobra na przeziębienia, wahania nastroju (pomaga zasnąć), łagodzenie przewlekłego stresu i wzmocnienie układu odpornościowego. Nie należy pić zbyt dużo herbaty majerankowej - należy spożywać tylko dwie do trzech filiżanek dziennie.

Przepis na herbatę majerankową

Dwie łyżeczki świeżego lub suszonego majeranku należy dodać do szklanki wrzącej wody. Napar przykryć i pozostawić do zaparzenia na dziesięć do piętnastu minut. Pić po odcedzeniu.

Herbatę można również przygotować dodając do wody gorące mleko. Aby złagodzić smak, możesz dodać łyżeczkę miodu. Pij jedną szklankę naparu powoli, dwa do trzech razy dziennie.

Nie zapominaj, że nadmiar może zaszkodzić. Kobiety w ciąży i osoby z niskim ciśnieniem krwi powinny zachować ostrożność podczas stosowania preparatów z majeranku. Olejku majerankowego nie należy podawać dzieciom poniżej szóstego roku życia. Dzieci starsze niż sześć lat przed jego zastosowaniem powinny skonsultować się z pediatrą.

Zbyt mocne napary majeranku mogą powodować stany zapalne, podrażnienie wątroby i układu nerwowego, a także stany zapalne skóry. Należy również pamiętać, że mogą wystąpić reakcje alergiczne na olejek majerankowy i ziele majeranku.

Używanie majeranku do przyprawiania potraw może prowadzić do depresji, wahań nastroju i bólów głowy.

Kliknij tutaj, aby ocenić ten post [Total: 36 Average: 3]