single

Nawadniajmy się herbatą!

Okazuje się, że herbata doskonale nadaje się do nawadniania organizmu – tak wynika z badań profesorów Ron’a Maughan i Jane Graffen prowadzonych wraz z Brytyjskim Towarzystwem Dietetycznym. Przeczytamy o tym w tekście pt.: „Skuteczne nawadnianie organizmu – czy herbata może być pomocna?” opublikowanym na portalu www.zdrowie.dziennik.pl.

Autorzy we wstępie sojego materiału podkreślają, że „Prawidłowo nawodniony organizm to podstawa dobrego samopoczucia. Pijąc odpowiednie ilości płynów nie tylko mamy więcej energii, ale także poprawia się wygląd naszej skóry, która staje się bardziej miękka i świetlista. Woda wpływa także na nasz metabolizm, który dzięki niej znacznie lepiej funkcjonuje. Uzupełnianie zasobów organizmu w płyny jest szczególnie ważne w przypadku osób prowadzących aktywny tryb życia.”

Dale precyzują ilość płynów, jaką powinniśmy codziennie przyjmować: „Każdy z nas posiada inne zapotrzebowanie na płyny. Zależy ono nie tylko od temperatury i wilgotności powietrza, ale także od naszej aktywności, diety, wzrostu, wagi oraz stanu zdrowia. Z badań wynika, że powinniśmy spożywać 35 ml płynu na kilogram masy ciała na dobę lub 2 litry wody na dobę w strefie klimatycznej o umiarkowanych temperaturach. Po napoje należy sięgać w regularnych odstępach czasu, a nie tylko w chwili gdy odczujemy pragnienie.”

Na końcu omawiają wyniki badań: „Badania profesorów Ron’a Maughan i Jane Graffen prowadzone wraz z Brytyjskim Towarzystwem Dietetycznym potwierdziły, że do listy napojów, które śmiało można spożywać, aby skutecznie nawadniać organizm, możemy bez obaw dodać także herbatę. Długo istniało przekonanie, że napoje zawierające kofeinę są moczopędne i mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu. Spożywanie herbaty nie wywołuje jednak tego rodzaju skutków, chyba, że ilość naparu spożywanego jednorazowo zawiera więcej niż 300 mg kofeiny. Jest to odpowiednik mniej więcej sześciu lub siedmiu wypitych filiżanek w ciągu około jednej godziny. Zatem herbata, która w 99% składa się z wody, przyczynia się do pokrycia dziennego zapotrzebowania na płyny.”

Click to rate this post![Total: 0 Average: 0]