Parzenie herbaty
Przygotowanie herbaty – jak się wydaje – to rzecz prosta. Aby jednak rozkoszować się dobrze zaparzonym naparem, niezbędna jest przede wszystkim podstawowa wiedza o gatunkach herbaty. W jaki sposób poprawie przygotować napar?
Na skróty
- Parzenie
- Gorzka herbata
- Delikatna i aromatyczna – herbata biała
- Charakterystyczny smak – herbata zielona
- Testuj Oolong
- Herbata czarna – pij, jak lubisz
- Ziołowe na zdrowie
Parzenie
herbaty tylko pozornie jest łatwe. Źle przygotowany napój nie tylko nie posiada szeregu właściwości, ale również może być mniej smaczny. Co więcej, współcześni konsumenci mogą sięgać po różnorodne herbaty. Poza klasyczną i popularną w naszym kraju herbatą czarną, na sklepowych półkach znaleźć można zieloną, białą czy Pu-erh. Tak szeroki wybór uzupełniany jest przez liczne herbaty ziołowe i owocowe. I właśnie ten fakt sprawia, że przed zalaniem listków wodą, warto sprawdzić, ile czasu i w jaki sposób przygotowywać wybraną herbatę.
Gorzka herbata
Mówi się, że parzenie herbaty wymaga umiejętności. To prawda. Poprawne przygotowanie napoju z listków herbacianych jest procesem złożonym. Pamiętać trzeba o temperaturze wody, czasie parzenia czy ilości herbaty. Nawet zastosowanie się do wszystkich wskazówek może spowodować, że herbata będzie zbyt gorzka. W takim przypadku niezbędne jest samodzielne eksperymentowanie z ilością listków czy temperaturą wody.
Zaparzenie zbyt gorzkiego naparu zdarza się wielu osobom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z przygotowywaniem herbaty. W takim wypadku, zamiast sięgać po cukier, warto rozważyć zastosowanie soków owocowych lub świeżych owoców, które sprawią, że napój będzie miał ciekawy smak i aromat. O czym pamiętać sięgając po poszczególne herbaty?
Delikatna i aromatyczna – herbata biała
Herbata biała wymaga odpowiedniego przygotowania. W smaku powinna przypominać zieloną, ale – jak podkreślają smakosze – jest bardziej delikatna. Z tego też względu przygotowując ją, warto pamiętać o długości parzenia. Liście powinny być zalane gorącą, ale nie wrzącą wodą (80-90 stopni) i należy ją parzyć od 2 do 7 minut w zależności od upodobań smakowych.
Charakterystyczny smak – herbata zielona
Spośród wszystkich herbat uchodzi za jedną z najpopularniejszych i jednocześnie najzdrowszych. Herbata zielona powinna być parzona od 30 sekund do 2 minut w wodzie o temperaturze około 65-80 stopni. Warto pamiętać, że w przypadku tej herbaty, dopuszczalne jest jej kilkukrotne parzenie. Specjaliści twierdzą, że dopiero kolejne zalanie wodą, wydobywa z liści to, co najlepsze.
Testuj Oolong
Problem z parzeniem herbaty Oolong sprowadza się do tego, że jej odmiany różnią się nie tylko smakiem, ale również kształtem liści. Z tego też względu powinniśmy bardzo dokładnie sprawdzić, co o parzeniu herbaty pisze na opakowaniu producent. Przyjmuje się, że niektóre herbaty Oolong wymagają parzenia tylko przez 30 sekund, inne zaś powinny być przygotowywane przez około 7 minut. Warto samodzielnie eksperymentować z parzeniem tej herbaty, zaczynając od 1 minuty zwiększając czas parzenia o 30 sekund w kolejnych parzeniach. Temperatura wody powinna być nie niższa niż 85 i nie wyższa niż 95 stopni. Oolong bardzo dobrze sprawdza się jako herbata do wielokrotnego parzenia.
Herbata czarna – pij, jak lubisz
Przyrządzenie herbaty czarnej jest stosunkowo proste. Liście powinny zostać zalane wrzącą wodą. W zależności od rodzaju herbaty, należy ją parzyć od 2 do 3 minut. Okres ten wydłużyć mogą osoby, które mają zamiar spożywać napar z miodem, cytryną, mlekiem lub cukrem. W takim wypadku powinna być ona mocniejsza aby – mimo dodatków – miała wyrazisty smak.
Ziołowe na zdrowie
W naszym kraju dość dużą popularnością cieszą się również herbatki ziołowe. Liście mięty, pokrzywy, melisy czy kwiaty hibiskusa powinny być zalewane wodą o temperaturze 100 stopni i parzone od 3 do 6 minut. Warto tu kierować się przede wszystkim informacjami, jakie znaleźć można na opakowaniu. Dzięki temu przygotowany napar będzie miał wszystkie zakładane przez producenta właściwości.
Komentarze (0)