single

Tarczyca bajkalska (Baikalin), właściwości i działanie herbaty tarczycowej

Tarczyca to gatunek roślin należący do rodziny jasnotowatych. Występuje w niej ponad 350 gatunków. Występują przede wszystkim w całej Azji, a w Europie żyje 13 gatunków. W Polsce występują dwa gatunki tarczycy: Scutellaria i Javelina. Scutellaria to łacińska nazwa rodzaju.

Dysk, który pokrywa górną część kielicha, przypominający miseczkę do picia (scutella, łac.), nadaje jej nazwę. Tarczyca była stosowana w medycynie ludowej jako środek uspokajający, wzmacniający, moczopędny i przeciwgorączkowy.

Na krótko

  • Tarczyca bajkalska
  • Baicalin
  • Korzeń tarczycy bajkalskiej
  • Właściwości bajkaliny
  • Jak stosować tarczycę bajkalską
  • Cena Baikalina
  • Przeciwwskazania do stosowania tarczycy bajkalskiej

Tarczyca bajkalska

To jednak korzeń tarczycy bajkalskiej znalazł szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie - od wielu lat stosowany jest w tradycyjnej medycynie Dalekiego Wschodu. W Japonii i Chinach dostępna jest nalewka lub napar z korzenia

tarczycy bajkalskiej. Stosuje się ją w leczeniu gorączki, chorób wirusowych i alergii, a także astmy.

Baikal

Tarczyca bajkalska , wieloletnia roślina niewymiarowa

Może rosnąć od 25 do 60 cm. Kwitnie od czerwca do września, kiedy to jest zbierana. Pochodzi z Azji, m.in. z Syberii, Kraju Zabajkalskiego i Nadmorskiego, Mongolii, a także Japonii i Chin. Jej nazwa pochodzi od pochodzenia nad jeziorem Bajkał, gdzie znana jest również jako Bajkalina.

Korzeń tarczycy bajkalskiej

Ten surowiec zielarski to przede wszystkim korzeń palowy, który ma długość 8-25 cm, średnicę 1-3 cm i kolor szarożółty do jasnobrązowego. Aby zapobiec zepsuciu, należy go szybko rozdrobnić i wysuszyć po wyrwaniu z ziemi. Posiada wysoki poziom flawonów typu lipofilowego, co czyni go bardzo wszechstronnym w działaniach biologicznych. Napary z liści tarczycy bajkalskiej mogą być również stosowane w ziołolecznictwie. Jest gorzki i ściągający, ale ma silne działanie uspokajające i nas

enne .

Właściwości bajkaliny

Tarczyca bajkalska może być wykorzystywana w ziołolecznictwie przede wszystkim ze względu na swoje

właściwości. Antyalergiczne, przeciwzapalne, przeciwartretyczne, przeciwskurczowe, przeciwzakrzepowe Ma pozytywny wpływ na krążenie i serce. Działa antywolnorodnikowo, antyoksydacyjnie, przeciwdrgawkowo i przeciwwirusowo.

Ze względu na swoje właściwości może być również stosowany jako środek uzupełniający

w leczeniu stanów zapalnych skóry, zwłaszcza trądziku. Może być również stosowany do łagodzenia podrażnień skóry, w tym podrażnień okolic intymnych. Jest skuteczny w leczeniu chorób dziąseł i przewlekłych stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej. Zwalcza również wiele rodzajów bakterii . Może być stosowany w leczeniu próchnicy zębów i innych warunków .

Tradycyjna medycyna chińska używała tarczycy bajkalskiej do leczenia wirusowego zapalenia wątroby i innych chorób. Właściwości te przypisuje się zawartości flawonoidów w tarczycy bajkalskiej, która jest również znana z obniżania poziomu cholesterolu we krwi i ochrony przed miażdżycą.

W kosmetyce również wykorzystuje się wyciąg z korzenia tarczycy bajkalskiej. Stosuje się go w kremach, które mają właściwości przeciwzapalne i antyalergiczne, a także pomagają rozjaśnić skórę i zapobiegają nadmiernemu opalaniu.

Jak stosować tarczycę bajkalską

Tarczyca bajkalska nie ma ustalonego sposobu dawkowania. Najczęściej stosuje się ją w następujących przypadkach:

Suche zioło

3 do 4 gramów trzy razy dziennie

Odwar

Jedna łyżka stołowa suszonego ziela na szklankę wody. W tym celu stosujemy odwar. Polega on na tym, że preparat zalewamy wrzątkiem. Po ostudzeniu przykrywamy ręcznikiem i pozostawiamy do ostygnięcia. Ogranicz się do trzech szklanek dziennie.

Nalewka

2 do 4 ml 3x dziennie Nalewkę przygotowuje się przy użyciu alkoholu 40-45%. Pozostawić do maceracji na 2 tygodnie. Przed zażyciem rozcieńczamy nalewkę w wodzie.

Bajkalina cena

Tarczycę bajkalską można kupić w postaci ciętych korzeni lub w postaci tabletek

. . 100g ciętego korzenia to koszt około 10 zł. 60 kapsułek ekstraktu z tarczycy bajkalskiej (300mg) to około 20 zł. Preparaty z upraw ekologicznych są droższe, dlatego powinny być oznaczone jako BIO. Warto jednak dopłacić, aby mieć pewność, że otrzymujemy produkty wolne od zanieczyszczeń.

Przeciwwskazania do stosowania tarczycy bajkalskiej

Bajkalina jest przeciwwskazana w następujących stanach: hipoglikemia; nietolerancja rośliny; zaburzenia autoimmunologiczne.

Wszystkie produkty ziołowe mogą wchodzić w interakcje z lekami i nie są obojętne dla naszego ogólnego stanu zdrowia. W każdym przypadku przed zastosowaniem preparatów ziołowych należy skonsultować się z lekarzem. Baicalein nie powinien być podawany dzieciom i młodzieży poniżej 18 roku życia, ani kobietom w ciąży.

Kliknij tutaj, aby ocenić ten post [Total: 20 Średnia: 3,6]