single

Herbata z bratka - dobra na trądzik

Bratek to bardzo popularny kwiat ogrodowy. Istnieje wiele odmian bratka i można je spotkać zarówno w ogrodach miejskich, jak i prywatnych. Powstała poprzez skrzyżowanie ze sobą w XIX wieku dzikich fiołków - żółtego, trójbarwnego i rogatego.

Ma wiele właściwości prozdrowotnych, m.in. wpływa na zmniejszenie trądziku, odchudzanie, łagodzi reumatyzm i inne dolegliwości. Wspomaga również regenerację organizmu .... po nadmiernie wypasionych partiach.

Stosowany jest w medycynie naturalnej, a także w kosmetyce. Trójbarwny fiołek jest jednym z najładniejszych kwiatów jadalnych.

W skrócie

  • Ziele fiołka trójbarwnego
  • Herbata z bratka
  • Pansy na trądzik
  • Właściwości bratka

Ziele fiołka trójbarwnego

Bratek, znany również jako fiołek trójbarwny, występuje niemal na całym świecie. Można go spotkać w Polsce, gdzie rośnie dziko na polach i w przydrożnych rowach. Można ją uprawiać na rabatach, ale sprawdzi się również jako roślina doniczkowa - idealna na balkony.

Bratki występują w małych doniczkach. Powinniśmy je wtedy przesadzić do większych pojemników, tak aby każda roślina miała około 15-20 cm przestrzeni. Preferują lekko wilgotną glebę, tolerują zarówno nadmiar, jak i brak wody. Należy je podlewać codziennie rano lub wieczorem. Nie wymagają nawożenia - wystarczą im składniki zawarte w zwykłej ziemi do kwiatów.

Bratki można również sadzić z nasion, co można robić od połowy czerwca do lipca. Po kilku tygodniach nasiona kiełkują w temperaturze od 15 do 18 stopni Celsjusza. Gdy siewki będą gotowe do posadzenia, będą miały kilka liści. W pierwszym roku bratki mają tylko liście. Czasami kwitną. W drugim roku obficie kwitną, zwykle zaczynając od kwietnia (wcześnie), lub maja (późno), a po kwitnieniu zamierają.

Fiołek trójbarwny preferuje stanowiska słoneczne, ale nie toleruje zbyt dużego nasłonecznienia. Dobrze rozwija się na balkonie zachodnim lub wschodnim. Kwiaty bratka przetrwają dłużej w lekkim cieniu.

Ziele bratka można zbierać od maja do września, usuwając młode kwitnące pędy, które mają jasnozielony kolor. Można je suszyć na gazecie lub w worku z gazy w chłodnym i suchym miejscu.

Herbata z bratka

Pansy zaparza się w taki sam sposób jak herbatę. Na jedną filiżankę używamy około 2 gramów ziela. Następnie zalewamy je wrzątkiem i przykrywamy za pomocą talerzyka-lu. Gotujemy przez 7-10 minut. Przecedzamy. Herbatę z bratka należy pić 2 do 3 razy dziennie przed jedzeniem.

Bratek na trądzik

Najczęstsze zastosowania ziela bratka to leczenie chorób skóry i trądziku młodzieńczego. Herbata z bratka oczyszcza skórę, działa moczopędnie, przeciwutleniająco i przeciwzapalnie. Wykazano, że flawonoidy mają właściwości przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne.

Podczas picia naparu z bratka musimy uzbroić się w cierpliwość. Cera trądzikowa będzie się poprawiać, ale powoli i stopniowo. Czasami nasza skóra może się nawet pogorszyć. Zawarte w naparze z bratka związki bioaktywne zwiększają zdolność organizmu do eliminacji toksyn. Dlatego napar może być stosowany zewnętrznie, aby pomóc. Można przemywać skórę letnim roztworem lub użyć parownicy do jej oczyszczenia.

W przypadku parowaru, gotuj 1-3 łyżeczki bratka w ciągu 6-8 minut. Następnie odcedź płyn i umieść go w misce. Przykryć głowę ręcznikiem, a następnie przykryć głowę ręcznikiem. Gdy napar przestanie parować, kontynuować gotowanie na parze.

Zabieg ten może być również stosowany w leczeniu przeziębienia lub grypy. Poprawia oddychanie i zmniejsza kaszel.

Właściwości bratka

Napar z bratka może być również pomocny przy problemach z przemianą materii. Oczyszcza organizm dzięki swojemu działaniu moczopędnemu. To jest właśnie korzyść z naparu z bratka. Organizm może wykorzystać jego właściwości detoksykacyjne w leczeniu przewlekłych chorób metabolicznych, takich jak reumatyzm i podagra.

Leczenie niektórych chorób serca, wysokiego ciśnienia krwi, miażdżycy i osłabienia mięśnia sercowego może być wspomagane przez ziele bratka. Napar z bratka uszczelnia naczynia włosowate dzięki flawonoidom, a głównie rutynie. Wspomaga leczenie i zapobieganie kruchości naczyń krwionośnych, np. tzw. pajączków.

Łagodzące działanie ma ziele bratka w postaci okładów na zmęczone i podrażnione oczy. Zmniejsza obrzęki i cienie pod oczami dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym.

Napary z bratka mogą pomóc w problemach z płucami. Jest to zioło wykrztuśne i przeciwzapalne, które pomaga w kokluszu i zespołach ostrej niewydolności oddechowej. Obniża gorączkę i rozrzedza flegmę.

Fiołek trójbarwny może być również stosowany w leczeniu zapalenia pęcherza moczowego oraz objawów bolesnego i częstego oddawania moczu.

Jeśli masz jakiekolwiek poważne schorzenia, skonsultuj się z lekarzem rodzinnym. Należy również skonsultować z lekarzem rodzinnym możliwość stosowania naparu z bratka.

Kliknij tutaj, aby ocenić ten post [Total: 5 Average: 2.8]